Svoje pomenovanie „Veľký" si kánon sv. Andreja Krétskeho kvôli svojmu rozsahu a obsahu právom zasluhuje. 11 irmosov, 213 kajúcnych tropárov, 18 tropárov na počesť prep. Márie Egyptskej, 9 tropárov na počesť samotného sv. Andreja Krétskeho, 10 trojičných a 11 bohorodičných tropárov predstavuje dohromady 272 tropárov celého kánonu v tej podobe, v akej sa používa na bohoslužbe utrene vo štvrtok piateho týždňa Veľkého pôstu.
Tematicky sa Veľký kánon dotýka dogiem, morálky a asketiky, zdôrazňuje odpornosť hriechu a odhaľuje krásu cnosti. Začínajúc slovami, ktoré vyjadrujú nádej v Boha ako Pomocníka a Patróna, kánon predstavuje kajúcny plač duše nad hriechmi. Téma hlbokého osobného pokánia sa spája s témou vzťahu Boha a človeka a zároveň s témou osobnej premeny človeka a jeho zbožštenia.
Kánon uvádza mnoho poučných príbehov zo života biblických postáv: od hanebnosti, skazenosti a bezbožnosti až po skrúšenosť srdca, nezištnosť a obetavé skutky. Starozákonné príbehy sa pritom harmonicky prelínajú s úryvkami z Novej zmluvy a modlitbami k Spasiteľovi.
Odhalenie rôznych duchovných stavov privádza poslucháča alebo čitateľa Veľkého kánonu k zamysleniu sa nad vlastným životom, k morálnemu sebaskúmaniu. Kánon nabáda človeka, aby sa vyhýbal zlu, sústredil na dobro, usiloval o cnosť a nezabúdal na Božiu spravodlivosť a milosrdenstvo. Z tohto hľadiska ho možno považovať za asketickú kulmináciu každoročného Veľkého pôstu.