V úvode rokovania bol prečítaný list tajomníka Posvätnej synody Gréckej pravoslávnej cirkvi archimandritu Ioannisa Karamouzisa a prof. Emannuela Karageorgoudisa, dekana Teologickej školy Národnej a Kapodistrianskej univerzity v Aténach (NKUA) – pozvánka na medzinárodnú konferenciu na tému Pravoslávna teológia v 21. storočí – výzvy a perspektívy, ktorá sa uskutoční 24. – 28. novembra 2024 v Aténach. Posvätná synoda rozhodla, že na spomínané podujatie bude vyslaný zástupca Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
Jeho Vysokopreosvietenosť arcibiskup michalovsko-košický Juraj predniesol správu o stretnutí Koordinačného výboru Spoločnej medzinárodnej komisie pre teologický dialóg medzi pravoslávnou cirkvou a rímskokatolíckou cirkvou, ktoré sa uskutočnilo 3. – 7. júna 2024 v Bari (Taliansko), na ktorom sa zúčastnil ako člen za Pravoslávnu cirkev v českých krajinách a na Slovensku. Posvätná synoda vzala jeho správu na vedomie.
Jedným z bodov programu rokovania bolo predsedníctvo Pracovnej komisie pre novelizáciu Ústavy Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Jeho Vysokopreosvietenosť arcibiskup pražský a českých krajín Michal požiadal o uvoľnenie z funkcie predsedu zo zdravotných dôvodov. Za nového predsedu bol menovaný Jeho Preosvietenosť biskup olomoucko-brniansky Izaiáš.
V súvislosti s pripravovanou novelizáciou Ústavy Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku sa zaoberala dôsledným dodržiavaním Ústavy Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku eparchiálnymi biskupmi, najmä čl. 22, ods. 2 pri organizovaní volebných zhromaždení cirkevných obcí a eparchiálnych zhromaždení, ktoré sú zásadné pre právoplatnosť volieb a relevantnosť zvolených orgánov.
V záležitosti podnetov JUDr. Viery Škvorovej, Ph. D. skonštatovala, že prijaté rozhodnutia nepresahujú rámec kompetencií Jeho Vysokopreosvietenosti arcibiskupa pražského a českých krajín Michala ako eparchiálneho biskupa.
S ohľadom na viaceré prípady opakovaného porušovania základných kánonických pravidiel a noriem Posvätná synoda skonštatovala, že všetky spoločenstvá pravoslávnych duchovných a veriacich, ktorí nie sú v liturgickej a administratívnej jednote s príslušným miestnym eparchiálnym biskupom, sú v rozkole – mimo hraníc kánonickej pravoslávnej Cirkvi.